V rámci česko-polské spolupráce absolvovali příslušníci HZS Libereckého kraje výcvik u svých polských kolegů. Ve dnech 5. až 7. června 2024 se v Jelení Hoře zúčastnili již 35. ročníku Mezinárodních záchranářských manévrů.
Pořádají se pravidelně dvakrát do roka – a to na jaře a na podzim. Celým výcvikem se prolínalo téma poskytování první pomoci. Cvičící měli příležitost k výměně zkušeností a poznatků načerpaných při poskytování první pomoci zraněným osobám během řešení mimořádných událostí. Za každý územní odbor HZS Libereckého kraje byla na výcvik vyslána posádka čtyř příslušníků s technikou, která zajišťovala přesun mezi stanovišti na polské straně Krkonoš.
První den výcviku byly na programu přednášky, jako například na téma kyslíková terapie při poskytování neodkladné zdravotnické péče. Následně byl zahájen praktický noční výcvik v terénu. Během něj liberečtí profesionální hasiči i jejich polští kolegové na stanovištích prováděli praktický nácvik poskytování první pomoci. Jednalo se o ošetření úrazu hlavy a zavřené zlomeniny horní končetiny. Na každém stanovišti nechybělo ani zhodnocení a zpětná vazba cvičícím. Simulace událostí byly komentovány bez výjimky v polském jazyce, podstatnou složkou výcviku byla tedy také práce s jazykovou bariérou.
Příslušníci HZS Libereckého kraje se se svými polskými kolegy, ale i s figuranty museli vždy domluvit a situaci správně řešit. Po celou dobu trvání výcviku byla přítomná i překladatelka paní Helena Jankowska, které patří za tlumočení komunikace mezi hasiči velké poděkování.
„Za nejpřínosnější považuji praktický výcvik v terénu, možnost nácviku vzájemné spolupráce cvičících. Velice zajímavé bylo také poznání novinky – výcvik díky virtuální realitě,“ říká mjr. Ladislav Žák, který se akce účastnil jako pozorovatel HZS LBK.
Zajímavostí tohoto ročníku Mezinárodních záchranářských manévrů bylo například to, že si hasiči mohli vyzkoušet výcvik za pomocí virtuálních brýlí na téma zásah u dopravní nehody a vyproštění zraněných osob z havarovaných vozidel. Podstatná zde nebyla správnost provedení zásahu, ale právě možnost vyzkoušet si nové technologie k odbornému výcviku, otestovat možnosti ovládání zařízení a výcviku ve virtuálním prostředí.