ZPRÁVY AKTUALITY Liberecký kraj

Mrazy ohrožují kvetoucí stromy v kraji

Ovocnářství v ČR čelí výjimečně teplému období ovlivňujícímu kvetení stromů. Odborníci varují před posunutím časového rámce kvetení o zhruba 14 dní. Hrozba mrazu však znepokojuje ovocnáře, kteří sledují vývoj teplot. Sklizeň by se mohla posunout do srpna kvůli předčasnému kvetení.

0

Před 2 dny Miroslav Pucholt

Sucho narůstá - vegetace je o měsíc napřed

Vegetace roste rychleji kvůli předčasné odtávání sněhu a vysokým teplotám v České republice. Stromy a rostliny odebírají vodu o měsíc dříve, než je obvyklé, což zvyšuje riziko sucha, pokud nezačne pršet intenzivněji.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Návrh zákazu dalších 7 látek rozhořčuje prodejce

Mluvčí ministerstva zdravotnictví, Ondřej Jakob, oznámil, že návrh na přidání dalších sedmi látek na seznam zakázaných látek bude do 15. dubna v připomínkovém řízení.

0

Před 2 dny Jiří Padevěd

Česká zemědělská půda je plná pesticidů

Zemědělská půda v Česku je znečištěná pesticidy z minulosti, ukazuje výzkum Mendelovy univerzity. Pesticidy, některé i zakázané v EU, ovlivňují biodiverzitu a zdraví lidí. Vědci varují o nelegálním použití pesticidů a agrochemikálií.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Chrastava zdarma získává sedm historických bunkrů

Chrastava získala sedm historických bunkrů z předválečného období zdarma. Tyto obranné objekty jsou součástí pohraničního fortifikačního systému a stát je již v minulosti několikrát nabízel k odkoupení.

0

Před 2 dny Lenka Hubingerová

Rozšíření větrného parku Václavice - obyvatelé jsou proti

Václavický větrný park na Liberecku se chystá rozšířit o šest dalších větrných elektráren. Avšak obyvatelé Václavic a Uhelné v anketě vyjádřili nesouhlas s expanzí parku. Místní zastupitelé požadují posouzení záměru podle zákona o vlivu na životní prostředí.

0

Před 3 dny Jiří Padevěd

Nová autobusová linka na Ještěd po tragické havárii lanovky

Turistické autobusy na Ještěd vyjedou v červnu a nahradí nefunkční lanovku. Projekt s odhadovanými náklady 2,8 milionu korun řeší dopravu na vrchol zatímco probíhají jednání o obnově lanovky.

0

Před 4 dny Rebeka Schmidt

Bobři objeveni v nečekaných lokalitách Krkonoš!

Bobři se šíří v Krkonoších, přičemž nedávno auto srazilo samici na silnici u řeky Jizera. Bobři mohou hledat nová teritoria i v horském prostředí a potenciálně se budou šířit proti proudu Jizery a jejích přítoků. Přesto odborníci odhadují, že bobři si nejspíše zvolí spíše lužní potoky ve podhůří.

0

Před 4 dny Rebeka Schmidt

Vysoké pokuty za ignorování blokového čištění

Nedodržování blokového čištění v jarní a podzimní sezoně může řidiče prodražit. Městské úřady ve Zlíně a Brně zvyšují poplatky za nadzvednutí auta, které je zaparkováno v oblasti připravené na čištění. Pokuty za toto přestoupení jsou nyní nejvyšší v zemi.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Černý kašel zasáhl teenagery a školáky

V Libereckém kraji zaznamenali nárůst případů černého kašle - celkem 43 nových případů, což je téměř dvakrát více než za celý loňský rok. Letos jsou nemocnými zejména teenageři a žáci základních škol.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Kraj vyvěsil romskou vlajku

V pondělí 8. dubna se slaví Mezinárodní den Romů. Již dnes ráno proto Liberecký kraj vyvěsil na terase třetího patra budovy krajského úřadu romskou vlajku. Dává tím najevo podporu zvyků, tradic a kulturního života národnostních menšin.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Saharský písek ustupuje

Meteorologové hlásí konec smogové situace, způsobené Saharským pískem. Postupně se zlepšuje vzduch v České republice, i v Moravskoslezském kraji. Lidé s dýchacími a srdečními potížemi by měli být opatrní.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Virtuální prohlídka domu architekta Karla Hubáčka

Virtuální prohlídka umožňuje návštěvníkům prozkoumat dům architekta Karla Hubáčka, autora známého Ještědu. Severočeské muzeum v Liberci připravilo 3D skenování interiérů a exteriérů domu, který sloužil jako Hubáčkův domov.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Skleněné medaile - český unikát pro hokejové MS

Design medailí pro Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 byl určen podle mezinárodních standardů IIHF. Sklo bylo zvoleno jako hlavní materiál a výroba zahrnovala intenzivní proces fusingu. Barevná paleta je inspirována českou trikolórou.

0

Před týdnem Miroslav Pucholt