Před nástrahami falešného bankéře zachránil ženu na poslední chvíli policejní letáček
KRAJ - Ušetřil jí 400 000 korun.
Jednoho listopadového dne kolem 9. hodiny ráno zvonil 25leté ženě z Jilemnicka mobilní telefon, po přijetí hovoru se jí představil mužský hlas jako pracovník banky, u které má založený účet. "Bankéř" se nejprve zeptal za účelem ověření její totožnosti na datum jejího narození a přitom disponoval správnými informacemi například o jejím rodném čísle nebo i o čísle jejího občanského průkazu. Jak k nim přišel, zatím nevíme.
Následně jí sdělil, že volá kvůli její žádosti o poskytnutí úvěru ve výši 250 000 korun. Když namítla, že o nic nežádala, měl pohotové vysvětlení. Řekl jí, že někdo zneužil její identitu , a proto je ohrožen její bankovní účet. Nabídl jí pomoc. Jednou možností podle něj bylo okamžité zmrazení jejího účtu bankou, které by ovšem trvalo do doby, než se celý problém vyřeší, což by se mohlo protáhnout i na několik let. Doporučil jí proto, aby raději vybrala veškerou hotovost a vložila ji do bitcoinmatu za využití QR kódu. Jednalo se o částku 400 000 korun. Jen takto uložené peníze podle něj měly být v bezpečí.
Na telefonu ji držel 3,5 hodiny. Během této doby ji zmanipuloval natolik, že vybrala peníze na pokladně své banky v Liberci a vyhledala bitcoinmat v libereckém obchodním centru Forum. Rovněž jí namluvil, že by podvodníci mohli mít svého komplice přímo na pobočce banky, a z toho důvodu ji konspirativně nabádal k tomu, aby s pracovníky banky problémy se svým účtem vůbec neřešila. Poslechla ho. Doslova za pět minut dvanáct ale slibně se vyvíjející scénář podvodníků zmařil policejní letáček, který jsme v minulosti umístili i na zdejší bitcoinmat, a který varuje před podvody falešných bankéřů.
Žena se do něj začetla, když už před bitcoinmatem stála a měla na telefonu muže, který ji pobízel, aby tam peníze vložila. Pod vlivem infromací z preventivního letáku to ale neudělala, hovor ukončila a vytočila naši tísňovou linku 158. My jsme ji za takové rozhodnutí pochválili a vysvětlili jí, jaká finanční ztráta jí hrozila. Případ nyní prověřují krajští kriminalisté pro přečin podvodu ve fázi pokusu, za který pachateli v případě dopadení hrozí pětiletý trest odnětí svobody.
Buťe na své finance opatrní a čtěte naše varovné letáky. Prevence se vyplácí!
20. 11. 2023
por. Bc. Ivana Baláková
tiskvá mluvčí KŘP Libereckého kraje