Unikátní výzkum horských luk

Liberečtí vědci zkoumají vliv pastvy na rozmanitost jizerskohorských luk a hledají nejlepší způsob jejich obhospodařování. Výzkum se přesunul na Fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.


Unikátní dlouhodobý výzkum vlivu pastvy na rozmanitost horských luk v Jizerských horách se po ukončení Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) přesouvá pod katedru biologie a ekologie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci (FP TUL). Celkem pět vědců přešlo z VÚRV pod novou fakultu a spolu s nimi přechází také unikátní výzkum horských luk, který probíhá na šesti lokalitách ve Jizerských horách a jedné na Českolipsku.

Pod vedením profesora Viléma Pavlů, který stál v čele libereckého týmu VÚRV, dlouhodobě sledují vliv pastvy na porost a biodiverzitu. Jejich zjištění naznačují, že ideální kombinace pro udržení rozmanitosti v krajině je pastva a sečení. 'Je to optimální postup, jak obhospodařovat krajinu, aby nezarostla náletovými dřevinami, a zároveň aby se tam udržela diverzita,' řekl profesor Pavlů. V rámci výzkumu se také snaží najít nejvhodnější způsob, jak hospodařit s horskými loukami s co nejnižšími náklady, aniž by se ztratila jejich biodiverzita.

Fakulta se zavázala, že převezme rozpracované výzkumy, zajistí jejich financování, povede databázi a bude sdílet data o unikátním výzkumu horských a podhorských luk spolu s VÚRV. Dále zaměstná pět pracovníků z liberecké stanice VÚRV, kteří se podílejí na výuce nového studijního programu Ochrana přírody a životního prostředí. 'Jsme rádi, že budeme podporovat tyto dlouhodobé unikátní experimenty. Zároveň se vědci podílejí na výuce nového studijního programu Ochrana přírody a životního prostředí. Unikátní výzkum tak bude dostupný i studentům,' řekl děkan FP TUL Aleš Suchomel.

Spolu s příchodem nového vědeckého týmu získala fakulta i dostatečnou základnu pro vybudování katedry biologie, která vznikla už před rokem. Nově vzniklá katedra vede právě profesor Vilém Pavlů. Její členové se také podílejí na evropském projektu zaměřeném na příčiny poklesu rozmanitosti travních porostů v chráněných územích na pomezí Česka a Saska.

Na tříletý projekt půjde přes 1,3 milionu eur, Technické univerzitě v Liberci jako hlavnímu koordinátorovi mezinárodního řešitelského týmu připadne 350 tisíc eur. Dalšími partnery jsou Senckenberg Gesellschaft für Naturforschung a Česká zemědělská univerzita v Praze. Projekt má start v dubnu 2024.

Podle ředitele VÚRV Mikuláše Madarase, složitější získávat prostředky pro zajištění dlouhodobých experimentů a účinnost špičkového výzkumného týmu, je mu líto, že tento důležitý výzkum již nebude probíhat pod patronací jeho instituce. 'Na druhou stranu mě těší, že tým vedený profesorem Pavlů našel na FP TUL nové zázemí. Díky tomu mohou výzkumy beze změn pokračovat,' dodal Madaras.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Zoo Liberec

Hlavní zprávy