Bedřichov je jedním z nejoblíbenějších míst pro zimní sporty, zejména běžkařství, a to nejen díky tradičnímu podniku Jizerská 50. V posledních letech však často čelí nedostatku sněhu, což komplikuje trénink sportovců i zábavu rekreačních běžkařů. Poradna naděje se objevuje na obzoru, díky nově navrhovanému projektu prodloužení umělého zasněžování v Bedřichově.
Podle plánu by měla být zasněžovací trasa prodloužena až k rozcestí U Buku, což by mělo vytvořit čtyři kilometry dlouhý okruh. Chystané změny by měly výrazně pomoci nejen sportovním klubům, ale také rekreačním běžkařům i pořadatelům menších závodů. Hejtman Libereckého kraje, Martin Pěta, uvádí: „Sportovní stadion v Bedřichově není jen o Jizerské 50. Naším dlouhodobým záměrem je, aby areál mohl využívat i rekreační běžci, mládež či pořadatelé menších závodů. Přispějeme na to z rozpočtu 34 miliony korun.“
Celkové náklady na modernizaci stadionu a okolí se odhadují na 113 milionů korun včetně DPH. Stavba by měla začít v příštím roce, avšak záleží na získání finanční podpory z Národní sportovní agentury. Podle Pěty je důležité neustále pracovat na zlepšování areálu, protože je významnou turistickou destinací a hlavním nástupním místem na Jizerskou magistrálu.
Sportovci vítají navrhované změny, protože jim pomohou při tréninku a zlepší nabídku sportovních aktivit pro veřejnost. Tomáš Valoušek, trenér TJ Dukla Liberec a předseda sekce běžeckých disciplín Svazu lyžařů ČR, říká: „Zatímco starší družstva dojíždějí na Smědavu, mladší trénují nejčastěji ve Vešci nebo právě v Bedřichově. Třeba v loňském roce tu byl upravený okruh dlouhý 1 200 metrů a trénovalo na něm přes 400 dětí z Liberce, Jablonce, Janova, Lučan, ale i Bakova a Mladé Boleslavi.“
Jiří Hušek, ředitel libereckého pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), vysvětluje, že je důležité zachovat Bedřichov jako hlavní nástupní místo magistrály a předejít přesunům lidí na více položené výchozí body s horší infrastrukturou.
Technický sněh, který bude použit pro umělé zasněžování, se vyrábí z čisté vody bez přidaných chemických látek. Větší trvanlivost sněhu zajistí jeho ledová struktura, která zpomaluje tání. Voda bude čerpána primárně z technické nádrže místního koupaliště a spotřebuje jen nepatrný zlomek zde naakumulované vody.
Zda dnešní teplá období přetrvá či bude trvalou zimní normou, je třeba zjistit. Změny v klimatu si ale přitom žádají opatrný přístup a dlouhodobou udržitelnost. To může znamenat, že pro zimní radovánky budou lidé přesouvát více na sever, kde bude zima stále trvalejší. Jak zdůrazňuje Hušek, opačný přístup by nebyl dlouhodobě udržitelný.